Krása a boj s vodou

 

Pokud patříte k milovníkům přírody, určitě vás vezme za srdce divoká krása Severního moře a kdyby se vám moc nechtělo do studené vody, tak bude určitě krásný romantická večerní procházka kolem tohoto pobřeží. Hlavní řeky jsou Rýn, Šelda a Mása. Holandsko, to nejsou jen tulipány a sýry, ale také sladkovodní kanály. Hustotu kanálů a krása přírody okolo nich vyniká především v severní části země – frísko (Vriesland) To, že jsou všude kanály má výhodu například takovou, že až se někde s kamarády zdržíte na oslavě, tak můžete lodí plout domů a policie vás opité na silnici nepotká.:-)

Pět Západofríských ostrovu lemuje pobřeží Holandska jako protáhlé korálky, navlečené na šňůrce. Ze severu na ně útočí divoké Severní moře a mezi těmito ostrovy a Nizozemí je mělký a klidný Waddenský moře. Jsou to ostrůvky: Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland a Schiermonnikoog, které mají jedno společné a to, že mají dlouhé písečné pláže. Texel je největší, nejhustěji obydlený a přitahuje milovníky rušného plážového života. Tohle jsou pouze ale jenom krásy vody v Holadsku, ale Holanďané vždycky bojovali a pořád bojují s vodou. Polovina území leží totiž pod úrovní mořské hladiny. Například 1. února 1953 došlo k tragickým záplavám, při nichž dlouhá bouře v době nejvyššího přílivu zničila 500 km hrází v Zeelandu,... zatopila 200 km2 souše a připravila o život 1835 lidí. Po této katastrofě se celé Holandsko rozhodlo realizovat projekt Delta, navrženo již v roce 1932. Jeho cílem je a bylo přehradit deltu v Zeelandu soustavou nových mohutných hrází, které dostaly přednost před alternativou zpevnění a zvýšení hrází dosavadních. Přístup k moři zůstal otevřen pouze pro velké námořní přístavy Rotterdam (Nieuwe Waterweg) a belgické Antwerpy. V průběhu 30 let vzniklo 11 hrází různých tyů. Přístav v Rotterdamu je největším přístavem v Evropě. Ve 20. století dosáhly technické prostředky a vodohospodářské stavitelé úrovně, jež umožnila Nizozemsku přistoupit k realizace dalším a velkým projektům. Jako první se postavila 32 km dlouhá hráz Afsluitdijk, za níž byla voda bývalého Zuiderzee postupně vyslazena a přeměněna v jezero IJsselmeer. Název jezera je odvozen od řeky IJssel. Zároveň spojila dálnicí protilehlé pobřeží Fríska s provincii Nord-Holland. Je vysoká 7,5 metru, má 25 propustí pro odvodňování jezera a tři zdymadla sloužící k vodní dopravě. V místě závěrečného propojení stojí vyhlídková věž, restaurace s parkovištěm a pomník na počest tvůrců hráze, která zkrátila pobřeží na severu o 300 km a moře odsunula z vnitrozemí o 85 km.

       

Afsluitdijk a Delta hráze jsou velice důležitými a navštěvovanými turistickými atrakce. Holandské pobřeží severního moře je charakteristické hlavně pásmem písečných dun, které tvoří přirozenou ochrannou bariéru. I zde si můžete o dovolené najít pěkné ubytování, od luxusních hotelů až po účelně vybavené kempy a duny vám tu nabízejí romantické procházky nebo cyklistické výlety.